DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
 

Piráti z Karibiku

Osobnosti

Johnny Depp:

Životopis

Johnny Depp sa narodil 9. Júna 1963 v Kentucky. Detstvo a neskôr búrlivé dospievanie prežil s rodičmi a troma súrodencami na Floride. Behom štúdií na strednej škole bola jeho najväčšou vášnou elektrická gitara a hranie v rockovej kapele. Po rozvode rodičov začal mať problémy s drogami, neskôr pripojil aj drobné krádeže. Už v dvaciatich rokoch (v roku 1983) sa oženil s Lori Ann Allison (po troch rokoch sa rozviedli), ktorá pracovala pri filmoch ako maskérka. A práve ona urobila pre jeho hereckú kariéru prvý a najdôležitejší krok. Zoznámila ho totiž z Nicolasom Cageom, ktorý ho potom predstavil svojmu agentovi. A prvá filmová rola na seba nedala dlho čakať. Depp tak v roku 1984 herecky debutoval v klasickom horore Wesa Cravena Nočná Mora v Elm Street. Neponechal nič náhode, začal navštevovať herecké kurzy v losangeleskom Loft Studiu a následne získal maličkú rolu vojaka v Čate Olivera Stonea.

Potom ale prišla rola, ktorá s jeho kariérou zahýbala najviac. Nejednalo sa o rolu filmovú, ale televíznu. Mladý detektív Tommy Hanson pracujúci v oddelení zameranom na zločinnosť mladistvých v seriáli Jump Street 21, mu vyniesla slávu a davy fanyniek. V tej dobe si ho všimol Tim Burton. Johnny získal hlavnú rolu v jeho zvláštnom filme Strihoruký Edward (za túto rolu získal svoju prvú nomináciu na Zlatý Glóbus). Deppovou partnerkou sa vo filme stala Winona Ryder a ich následne vzniknutý vzťah bol veľmi intenzivny, čo dokazuje aj Deppovo tetovanie na pravej paži - "Winona Forever" (Winona Navždy).

Rok 1993 pre neho nebol práve najšťastnejší. Po troch rokoch skončil jeho vzťah s Winonou a v jeho nočnom klube Viper Room v Los Angeles sa predávkoval drogami jeho kamarát a vychádzajúca herecká hviezda River Phoenix. Avšak v tom istom roku bol do kín uvedený snímok Co žere Gilberta Grape švédskeho režiséra Lassa Hallstroma. Depp podal v roli Gilberta - mladíka na ktorom leží zodpovednosť za celú rodinu a hlavne mentálne postihnutého brata (v podaní Leonarda DiCapria) - výborný výkon a celkovo veľmi dobrý dojem, ktorý snímok zanechal, bol z veľkej miery jeho zásluhou (a samozeejme DiCapria nominovaného za svoju rolu na Oscara).
A potom prišla ďalšia spolupráca s Timom Burtonom. Tentokrát sa jednalo o snímok Ed Wood o najhoršom režisérovi všetkých dôb. Burtonovi sa podarila ako výtvarna stránka filmu (film natočil čiernobielo), tak aj herecká. Rozhodne sa film nedá zrovnať zo žiadnym iným filmom, popisujúcom život osobnosti, ktorá skutočne žila. Depp je vo svojej roli takmer k nespoznaniu a to okrem zjavu aj herecky. Dokázal úžasne zachytiť Woodovo neuveriteľné nadšenie pre film a tiež hlboké odhodlanie točiť za každú cenu, aj keď jeho tvorba nestála za nič. Na plátne sa proste stal Edom Woodom.

O rok neskôr dostal možnosť zahrať si vo filme Don Juan DeMarco. V ten istý rok zabrúsil Johnny na opačnú stranu americkej filmovej tvorby. Vo filme Dead Man stvárnil spisovateľa Williama Blakea. Čiernobiely a totálne nezávislý snímok natočil Jim Jarmusch, režisér pokladaný za kráľa nezávislého filmu, Deppovi ešte viac než inokedy záleži na tom, aby si vyberal projekty, ktoré ho zaujímajú a môže v nich hrať zložité charakterné postavy. Vďaka tomu jeho snímky nemajú práve veľký komerčný ohlas, ale o to viac bývajú kvalitné. Tak ako Krycie meno: Donnie Brasco, kde si zahral tajného policajta, infiltrujúceho sa do mafie. Zahral si tu po boku Al Pacina. Aj film Strach a hnus v Las Vegas patrí medzi veľmi netradičné snímky. Film natočil Terry Gilliam (12 opic) a myslím, že meno režiséra pre predstavu o zvláštnosti tohoto filmu bohato stačí. Depp si tu zahral novinára Raoula Dukea, ktorý je stále pod vplyvom silných drog a jeho predstavy podľa toho tiež vypadajú.

V roku 1999 sa opäť stretol s Timom Burtonom a spoločne natočili Ospalú dieru, obrazovo brilantný retrohoror. Johnny Depp dodal svojmu policajnému konstáblu Ichabodu Craneovi magickosť a do filmu sa dobre hodiacu gotickú tvár. V poslednej dobe sme Johnnyho mohli vidieť v dráme Než se setmí a to hneď v dvojroli transsexuála a kubánskeho vezenského dozorcu. A znovu si tiež úspešne zopakoval spoluprácu s Lassom Hallstromom, tentokrát vo filme Čokoláda, kde si zahral cigána, do ktorého sa zamiluje slobodná matka v podaní Juliett Binoche. A teraz prichádza životopisný snímok Kokain, kde hrá Georga Junga, najväčšiu americkú spojku s kolumbijskými drogovými kartelmi. Kokain rozšíril v 70. a 80. rokoch do celých Spojených štátov. Aj s touto rolou si dokázal celkom dobre poraďiť a docieliť potrebnú autentickosť.

Aj keď je Depp predovšetkým hercom dramatických rolí vo vážnych snímkoch, nájde sa v jeho filmografii aj odľahčenie. Medzi ne patrí dobrodružný snímok Piráti z Karibiku: Prokletí Černé Perly (2003), kde Johnny Depp exceluje v roli piráta Jacka Sparrowa. Jeho rola je naskrz komická a je vidieť, že Depp si postavu dokonale užíval. To ocenila tiež Akadémia, keď ho za túto úlohu nominovala na Oscara. Dalšej nominácie sa Depp dočkal hneď o rok neskôr, a to za tragikomédiu Hledání Země Nezemě o vzniku divadelnej hry o Petrovi Panovi.

Po niekoľkých známostiach, medzi ktoré patrila aj topmodelka Kate Moss, sa Johnny usadil a už pekných pár rokov žije s francúzskou speváčkou a herečkou Vanessou Paradis. 27. mája 1999 sa im narodila dcéra Lily-Rose Melody a 10. apríla 2002 sa im vo Francúzsku narodil syn Jack. Pre Johnnyho Deppa je v súčastnosti rodina všetkým.

 

Zajímavosti

V roku 1994 bol v New Yorku zatknutý za zničenie hotelovej izby.

V roku 1995 bol zvolený časopisom Empire za jednu z najviac sexy hviezd vo filmovej histórii.

Keď chodil s Winonou Rider, mal na paži vytetované Winona Forever (Winona navždy), po rozchode si nechal časť textu odstrániť, takže mu tam zostalo Wino Forever (Opilec navždy).

Hral v skupine nazývanej "The Kids".

Prehovoril herca Rey-Phillip Santosa, aby ďalej skúšal hrať.

Jeho syn je pomenovaný po ňom (John Christopher Depp), ale volajú ho skrátene Jack.

19. novembra 1999 prijal hviezdu na chodníku slávy v Hollywoode.

Je z časti navajský indián.

Zbožňuje, keď sa môže pozerať na animované filmy zo svojou dcérou. Napríklad na Shreka a na film Hľadá sa Nemo.

Raz z núdze ukradol peniaze hercovi Nicolasovi Cageovi.

Nedokončil strednú školu.

Zbiera chrobáky, vzácne tlače a historické zbrane.

Má dve deti zo svojou dlhoročnou priateľkou Vanessou Paradis.

Tvrdí, že neľutuje svoju divokú minulosť, pretože sa svojej drogovej závislosti poučil a zbavil sa jej pred narodením svojích detí, pretože mu došlo, že sa choval ako hlúpy.

Protestuje proti zákazu fajčenia a berie to ako šikanovanie.

Súda sa o výhľad zo svojej rezidencie v losangeleskej štvrti, ktorý mu má skaziť výstavba obchodného centra.

Magazín Autograph Collector ho zaradil na 1. miesto ako najvľúdnejšiu osobnosť rozdávajúcu autogramy.

Má fóbiu z klaunov.

Adoptoval koňa, s ktorým hral vo filme Ospalá diera.

Jeho obľúbené oblečenie je "chlpatý" sveter.

 

Výroky

"Myslím, že ľudia mi prejavujú pozornosť len preto, že ma ľutujú."

"Je pravda, že som roztrieskal hotelovú izbu. Ale chcel som to po sebe upratať."

"Nechápem, prečo sa ženy chovajú v mojej prítomnosti tak čudne."

"Pokiaľ mi môj manažér povie, že ma nejaká rola zničí, tak ju vezmem len preto, aby som ho naštval."

"Nedostanem sa do neba. Do pekla ma ale tiež nevezmú. Satan by sa naštval, keby som mu to tam začal riadiť."

"Nerád odchádzam na dlhé natáčanie. Je ťažké opustiť domov a ešte zaň ďalej platiť nájom. "

"Udeľovanie Oscarov je tím najnudnejším, čo sa dá vidieť v televízii, hneď po súťaži Miss America"

"V jednom hoteli som odšróboval čísla zo všetkých dverí a vyhádzal ich z okna. Potom som dostal účet na 20 000 dolárov, vraj boli zo zlata… "

"Moje telo je časopis a moje tetovania sú príbehy."

"Nechcem, aby moje deti skočili na lep pouličným dealerom. To im radšej kúpim jointa sám."

"Zatiaľ si užívam rôznorodé herecké role, ale už teraz ma chytá depka z predstavy, že mi raz ponúknu postavu nejakého dedka."

"Keď mi niekto začne vykladať, kto s kým chodí, navrhnem mu, nech si ide radšej onanovať!"

"Moje deti vedia byť pekne drsné. Ideme z môjho filmu a ony povedia, to si teda nezvládol ocko."

 




Orlando Bloom:

Životopis

Orlando Bloom sa narodil a vyrastal v Canterbury v Anglicku spolu zo svojou mladšou sestrou Samanthou. Už od detstva chcel byť hercom a vďaka podpore svojej matky sa začal zúčastňovať miestných hereckých festivalov. V 16-tich rokoch sa presunul do Londýna, kde sa pripojil k National Youth Theatre a po dve sezóny s nimi účinkoval, než získal štipendium na hereckej škole British American Drama Academy. Na konci pôsobenia zo skupinou si zahral tajného agenta v hre "A Walk in the Vienna Woods", čo mu pomohlo k malej roli v britskom televiznom filme "Wilde" (1997).

Dalšie herecké vzdelanie si Orlando Bloom doplnil na prestížnej Londýnskej škole "Guildhall School of Music and Drama". Behom štúdia na tejto škole si zahral v niekoľkých klasických divadelných predstaveniach. Behom štúdia sa mu prihodila nešťastná nehoda, keď spadol z druhého poschodia na chrbát. Naštastie sa mu neporušila miecha a za nedlho ho prepustili z nemocnice.

Rovnako ako väčšina jeho známých zo štúdia sa pokúšal získať rolu v pripravovanej trilógií Pána prsteňov. Po mnohých skúškach a výberových riadeniach si mal zahrať rolu Faramira, ale po schôdzke s režisérom Peterom Jacksonom mu bola ponúknutá jedna z hlavných rolí Legolasa Greenleafa. Rola Legolasa mu bola ponúknutá dva dni pred dokončením štúdia v roku 1999.

Na rolu Legolasa sa pripravoval niekoľko mesiacov predtím, učil sa jazdiť na koni, strieľať z luku a šermovať. Postavu, ktorú stvárnil je nesmrteľný 2 931 rokov starý elf s nadľudskými schopnosťami. Celá trilógia sa natáčala na Novom Zélande 18 mesiacov. Prvý diel Pán prstenů 1 - Společenstvo prstenu bol uvedený do kín v roku 2001. Film sa ihneď stal absolútnou jedničkou, ktorá ničila štatistiku nielen v návštevnosti, ale aj v tržbách. Spolu s Elijahom Woodom (Frodo) Ianom McKellenom (Gandalf ), Viggom Mortensenom (Aragorn) a Liv Tyler (Arwen) sa stali stredom záujmu všetkých svetových médií. Orlando má v skutočnosti krátke tmavé vlasy, ale v trilógii sa objavuje s dlhou blond parochňou.

Orlando Bloom sa ihneď po dokončení natáčania Pána prsteňov vrhol na malú rolu v dalšom úspešnom filme Čierny Jastrab Zostrelený. Druhý diel Pán prstenů 2 - Dvě věže bol uvedený do kina o rok neskôr a kopíroval úspechy prvého dielu. Tretie pokračovanie Pán prstenů 3 - Návrat krále bolo uvedené do kín v USA v roku 2003.

Roku 2003 tiež potvrdil svoj hviezdný status trhákom z produkcie Jerryho Bruckheimera Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly, kde si zahral po boku Johnnyho Deppa a Keiry Knightley. O 3 roky neskôr stvárnil opäť postavu Willa Turnera v snímke Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže (2006). Piráti z Karibiku, sa už dočkali tiež tretieho pokračovania Piráti z Karibiku: Na konci světa

S dalších významných filmov menujme historické snímky Trója (2004) a Království nebeské (2005) a v neposlednom rade tiež film Camerona Crowea Elizabethtown (2005).


řejmě nepříliš šťastné dětství se podepsalo na tom, že Orlando dlouhou dobu trpěl dyslexií, a potýkal se tak s vážnými problémy ve škole. Inklinoval tedy přirozeně k umění, kde se mohl realizovat jinak: bavilo ho fotografování, sochařství a keramika, se sestrou se – velmi úspěšně - účastnil básnických soutěží a pomalu už začal projevovat i zájem o hraní účastí ve školních představeních.

V sedmnácti se kvůli herectví přestěhoval do Londýna a dal se k National Youth Theatre, kde strávil celkem dvě sezóny. Dostal navíc stipendium k praxi v British American Drama Academy a poté se realizoval v Guildhall School of Music and Drama. V roce 1998 se mu málem tato škola stala osudnou: nešťastnou náhodou spadl z terasy ve třetím patře a velmi těžce si poranil záda. Přestože mu hrozilo doživotní ochrnutí, Orlando se z úrazu velmi rychle zapamatoval a zanedlouho už stál opět na jevišti. A opět mu přálo štěstí: při jednom z přestavení si jej v hledišti všiml novozélandský režisér krvavých hororů Peter Jackson, a nabídl mu roli v připravovaném projektu podle knih J.R.R. Tolkiena. Jak to vše dopadlo, už dnes víme moc dobře, a je jen ve hvězdách, jak dlouho a jakým způsobem bude dnes velmi jasná hvězda Orlanda Blooma zářit.

Zaujímavosti

V Pánovi prsteňov mal pôvodne hrať Faramira.

Má prezívky Orli a OB.

Dlho bol vegetariánom, ale na mäsitú stravu opäť prešiel behom natáčania Pána prsteňov.

S lukom behom natáčania LOTR-a sa naučil tak perfektne zaobchádzať, že keď mu po čase jeho tréner skúšal nadhazovať terčíky, zasiahol všetky hneď na prvý pokus celkom bez problémov.

Ovládá plynule francúzštinu

Bol zasnúbený s Kate Bosworth.

 

 

Keira Knightley:

Životopis

Je dcérou herca Willa Knightleyho a divadelnej autorky Sharman Macdonaldovej. Herectvu sa venuje od detstva. Knightleyovej mala iba tri roky, keď poprosila svojho otca a matku, aby jej pomohli zohnať agenta. Poprvýkrát si zahrala v televiznej dráme Royal Celebration, keď mala 8 rokov. Hrala po boku Minnie Driverovej a Ruperta Gravesa.

Upútala pozornosť postavou nadšenej fotbalistky Jules Paxtonovej, za ktorej stvarnenie v športovej komédií Blafuj ako Beckham získala Cenu londýnskych filmových kritikov pre novú herečku a Cenu za herecký výkon ex aequo na MF ženských filmov v Bordeaux.

Stelesnila postavu Lary v TV verzii Doktora Živaga a v Hollywoode sa presadila úlohou guvernérovej dcéry Elizabeth Swann v divácky úspešnom dobrodružnom snímku Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly. Účinkovala v krátkych filmoch Deflation a New Year’s Eve. Bola oficiálnym hosťom MFF v Karlových Varoch v roku 2002.

Pretože v dobe natáčania filmu Piráti z Karibiku - Prokletí Černé Perly oslávila iba 18. narodeniny, má na svojom konte už niekoľko významných filmov.

Ako Jackie Price zažiarila v roku 2005 vo filme režiséra Johna Mayburyho, Svěrací kazajka (The Jacket), kde si zahrala po boku Adriena Brodyho. Keira Knightleyová čítala scenár Svěrací kazajky keď v Dubline točila rolu Guinevry v stredovekej akčnej dráme producenta Jerryho Bruckheimera Král Artuš: „Bol to vzrušujúci, kreatívny scenár a rola, ktorú som ihneď prijala,“ spomína Knightleyová, ktorá sa stala hviezdou filmového plátna po rolách vo filmoch Blafuj ako Beckham alebo Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly.

Keď mala Knightleyová deň voľna z natáčania Kráľa Artuša, pretože práve bojovala s nepríjemnou otravou jedlom, odišla do Londýna na schôdzku s Mayburym a producentmi, aby si prehovorili o Svěrací kazajce. Zistila ale, že sa jedná o pracovný obed: „Celú dobu som sa snažila nezačať zvraciať na ľudí, s ktorými som túžila pracovať na dalšom filme,“ vraví herečka.

Mayburyho slová vtedy len málo pomáhali Knightleyovej od pocitu nevoľnosti: „Povedal mi, že si nemyslí, že by som sa na rolu hodila, a že ma nechce,“ vraví Knightleyová. „V tú chvíľu som nemala čo stratiť. Pokiaľ by mi tú rolu nedal, znamenalo by to, že sa dalších 20 rokov budem mučiť v korzetoch. Požiadala som ho, či mu môžem kúsok prečítať. Súhlasil, a sľúbil, že ak som odhodlaná rolu prijať, že ma vezme. Prečítala som mu svoju rolu, mal ku mne pár poznámok, a potom mi dal svoje telefónne číslo a prácu mi ponúkol.“

V rovnakom roku sa ďalej objavila v roli Elizabeth vo filme režiséra Joa Wrighta Pýcha a predsudok, za ktorú bola nominovaná na Oscara a zlatý glóbus v kategórií najlepšia herečka. Pokračovala rolou modelky Domino Harvey, ktorá opustí svoju kariéru a stane sa lovkyňou ľudí v akčnej dráme režiséra Tonyho Scotta, Domino.

V roku 2006 si znovu zahrala rolu Elizabeth Swann v snímke Piráti z Karibiku: Truhla mrtvého muže. Rovnako ako v Pirátoch z Karibiku: Prokletí černé perly sa tu po jej boku objevil Johnny Depp a Orlando Bloom. Behom prestávky pri natáčaní druhého a tretieho dielu Pirátov z Karibiku odletela do západnej Európy, kde natočila romantickú drámu Silk a dalšiu snímku Joea Wrighta Atonement.

 

 

Zaujímavosti

V troch rokoch si popýtala agenta. Síce nevedela, kto to agent je, ale rodičia mali agenta, tak ho chcela tiež.

Je dyslektička.

Strašne ju štvalo, že vo filme Blafuj ako Beckham muselo jej družstvo prehrať a dokonca prehovárala režisérku, aby to zmenila.

 

Výroky

"Moja obľúbená scéna z Pirátov je tá, keď som sama na ostrove s kapitánom Sparrowom. Prečo? Predsa kvôli tomu, že môžem tvrdiť, že som bola na opustenom ostrove s Johnnym Deppom."

"Prvých pár minút sa v korzete cítite fantasticky. Máte tenký pás a fantastický dekolt, ale potom začnete mať problémy s nedostatkom kyslíka."

"Robilo mi poniekiaľ problém hrať pred modrým plátnom, pretože pozadie vytvorili až neskôr trikoví animátori. Na druhú stranu ma moc bavilo mieriť a strieľať z filmovej pištoľky."


 


 

Gore Verbinski:

Životopis

Gore Verbinski je považovaný za jedného z najschopnejších filmových vizionárov svojej generácie. Pretože má na konte iba 5 celovečerných filmov, dohromady sa im po celom svete podarilo zarobiť cez miliardu dolárov. V roku 2005 natočil komediálnu drámu Pan Rosnička s Nicolasom Cageom, Michaelom Cainom, Hope Davis a Gilom Bellowsom.

Pred ním sa zhostil réžie obrovského hitu Piráti z Karibiku – Prekliatie Čiernej Perly s Johnnym Deppom, Geoffreym Rushom, Orlandom Bloomom a Keirou Knightley, ktorý sa stal jednym z najúspešnejších filmov roka a Deppovi vynieslo nomináciu na Oscara.

Veľký úspech oslávil tiež mrazivým hororom Kruh, vďaka ktorému sa Naomi Watts ihneď zapísala do povedomia všetkých filmových fanúšikov. Predtím, než sa začal venovať celovečernej tvorbe, patril Verbinski k úspešným reklamným režisérom. Svoj um ukazoval tiež na hudobných videoklipoch pre skupiny ako Bad Religion alebo Crystal Method. V roku 1997 natočil tiež skvelú rodinnú úspešnú komédiu Hon na myš.

V polovici roku 2006 prišlo do kín pokračovanie Pirátov z Karibiku, tentokrát pod názvom Piráti z Karibiku - Truhla mrtvého muže s Johhnym Deppom, Keirou Knightley a Orlandom Bloomom v hlavných rolách.

O rok neskôr, v roku 2007 prišiel do kín tretí diel pirátov: Piráti z Karibiku - Na konci sveta. Ako všetky diely tejto trilógie zarobil film milióny dolárov a bol to jeden z najúspešnejších filmov roku.






GEOFFREY RUSH

Životopis

V roku 1975 absolvoval režisérsky kurz v British Theatre Association v Londýne a potom dva roky študoval na Škole pantomímy, pohybu a divadla Jacquesa Lecoqa v Paríži. Po návrate do Austrálie hral v inscenácii Shakespearovho Kráľa Leara a po boku Mela Gibsona v Beckettovom Čakaní na Godota.

Vo filme debutoval rolou detektíva v kriminálnom snímku Švindl. Dlho sa však venoval iba divadlu. Ako člen divadelného súboru Lighthouse vytvoril na javisku postavu Oberona v Shakespearovom Sne noci svätojánskej, úlohu Sira Andrewa Aguecheeka v Shakespearovom Večere trojkráľovom a titulnú rolu ve Figarovej svatbe.

V divadle pôsobí od roku 1978 aj ako režisér - Clowneroonies, The Small Poppies, Pearls Before Swine, The Popular Mechanicals, The Wolf's Banquet aj Queensland Theatre Company, Adelaide Festival, Belvoir Street, Magpie Theatre. Zo satirikom Johnom Clarkom pre divadlo adaptoval Aristofanove Žaby. Do medzinárodného povedomia sa zapísal úlohou klavíristu Davida Helfgotta, za ktorého stvárnenie v životopisnej dráme Záře získal Oscara v roku 1996.

Medzi adeptmi na Oscara 2000 a Zlatý glóbus 2000 ho vyniesla titulná postava spisovateľa Markýza de Sade v historickej dráme podľa divadelnej hry Douga Wrighta Quills - Perem markýze de Sade. Na jar 1997 bol pracovne v Českej republike v rámci natáčania prepisu slávneho Hugovho románu Bídníci, v ktorom hrá Javerta. Od roku 1988 je jeho manželkou herečka Jane Menelausová, s ktorou má dcéru Angelicu (1992) a syna Jamesa (1995).





STELLAN SKARSGÅRD

Životopis

Je najstarším z piatích detí inžiniera, kvôli ktorého pracovným aktivitám sa rodina neustále stahovala. Pôvodne uvažoval o povolaniach dentistu alebo diplomata, ale nakoniec sa rozhodol pre hereckú kariéru. Nenavštevoval však žiadnú hereckú školu, od 16-ich rokov zbieral skúsenosti rovno na javiskách a v TV seriáli podľa knihy Fritiofa Nilssona Bombi Bitt a já, v ktorom vytvoril titulnú postavu odvážneho chlapca, švédsky opak Huckleberryho Finna.

Krátko pôsobil v Mestskom divadle v Malmö, kde sa zoznámil s režisérom Peterom Oskarssonom, ktorý ho angažoval do svojho súboru Theatre 7. Od roku 1968 potom ešte vystriedal angažmá v Mestských divadlách v Helsingborgu, Malmö, Uppsale a Stockholme, než sa roku 1977 stal členom stockholmského Kráľovského dramatického divadla. S touto prvou švédskou scénou, kde hral viacmenej pod režijným vedením Alfa Sjöberga a Pera Verner-Carlssona v klasických drámach a aj dielach moderných autorov, sa rozlúčil v roku 1988 po boku Maxa von Sydowa v inscenácii Strindbergovho Mistra Olofa.

Prvú príležitosť pred filmovú kameru dostal už začiatkom 70. rokov, ale presadil sa až o 10 rokov neskôr vďaka úlohe idiotského vraha Svena, za ktorého stvárnenie v kriminálnej dráme Prostoduchý vrah obdržal Strieborného medveďa na MFF v Západnom Berlíne roku 1988. Vedľa Alfredsona spolupracoval s dalšími švédskými filmármi, ktorí ho viacmenej obsadzovali do úloh drsných mužov záporných charakterov.

Jednou z mála výnimiek, keď stelesnil kladného hrdinu, je historická postava švédskeho architekta a diplomata Raoula Wallenberga, ktorý sa pokúšal koncom 2. svetovej vojny zachrániť tisíce Židov z fašistického Maďarska, vo vojnovej dráme Dobrý večer, pane Wallenbergu. Pôsobivú kreáciu predviedol v postave ochrnutého naftára Jana, ktorého zbožná milujúca manželka (Emily Watsonová) obetuje vlastný život pre jeho uzdravenie, v podobenstve Prolomit vlny.

V poslednej dobe sa stále častejšie objavuje v hollywoodych filmoch (Nesnesitelná lehkost bytí, Hon na ponorku, Vítr, Piráti z Karibiku). Za rolu profesora matematiky Geralda Lambeaua v psychologickej dráme Dobrý Will Hunting získal Európsku filmovú cenu Félixa 1998. Bol oficiálnym hosťom MFF v Karlových Varoch 2002.

Stellan je od roku 1975 ženatý s My Skarsgard, ale teraz žijú oddelene. Majú spolu 6 detí, 5 synov a jedú dcéru.
V súčasnosti žije Stellan s priateľkou Megan Everett.

Už viac než 30 rokov sa priatelí s hercom Peterom Stormarom (Útěk z vězení).

 

 

Zaujímavosti

Jeden z najznámejších európskych "importov" do Ameriky. Známym sa stal drámou Prolomit vlny, od tej doby strieda jednu hollywoodsku rolu za druhou.

Meria 1,91 m.

Od roku 1975 je ženatý s doktorkou My. Majú 6 detí.

Má prezívku Skarzie.

 

Výroky

"Zaberie veľa času urobiťt zo mňa na pľaci pekného, ale veľmi rýchlo sa stávam škaredým."






BILL NIGHY

Životopis

Bill Nighy sa preslávil krásným výkonom v roli Billa Macka v Curtisovom filme Láska nebeská, za ktorú aj získal ocenenie BAFTA za najlepšieho herca vo vedľajšej roli. Kritika si rovnako cení aj jeho rolu vo filme Still Crazy - Pořád naplno. Za svoju rolu vo filme Lawless Heart bol v roku 2002 nominovaný na cenu British Independent Film Award za najlepší mužský herecký výkon.

Medzi dalšie filmy Billa Nighyho patrí Stopařův průvodce po Galaxii, thriller podľa románu Iana McEwana Enduring Love, horor Soumrak mrtvých alebo napríklad prvý diel Underworldu. Objavil sa aj v britských televiznych filmoch The Lost Prince alebo Hrad bude můj.

Nighy je veľmi významný divadelný herec - za rolu Davida Harea v hre Skylight získal cenu Barclay theatre Award pre najlepšieho herca a za rolu v hre Blue/Orange získal nomináciu na Olivier Award.

V roku 2006 stvárnil postavu Viktora vo filme Underworld Evolution, kde sa odohráva dlhoročný spor medzi upírmi a vlkodlakmi nových rozmerov, začínajú krvilačné hody, boj zabudnutej lásky a čas na veľkolepú pomstu.

 

Výroky

"Deti, ktoré hrajú futbal pri mojom dome síce vedia, že som herec, ale ľutujú ma, pretože v živote nevideli nič, v čom som hral."





CHOW YUN-FAT

Životopis

Chow je v súčasnej dobe jedným z najpopulárnejších ázijských hercov. Najväčšiu popularitu mimo tento región mu priniesla rola vo filme Anna a král s Jodie Foster. Jeho dalším projektom je hlavná rola vo filme Bullet Proof Monk (Nepriestrelný mních), ktorý produkuje John Woo.

Keď mal Chow Yun-Fat 18 rokov, absolvoval kurz v najväčšej hongkongskej televíznej stanici TVB, a to mu prinieslo rolu v 128 dielnom seriáli Hotel, ktorý z neho urobil televíznu hviezdu. Ďaľší úspech oslávil o niekoľko rokov neskôr v seriáli The Bund, kde hral gangstera v Šanghaji 30. rokov. Táto rola ho preslávila po celej Ázii, zvlášť v Číne. Avšak v roku 1982, keď hral vo filme Ann Hui The Story of Woo Viet, ho však začali brať ako dobrého herca a filmovú hviezdu. V roku 1985 získal Chow Yun-Fat za film Hong Kong 1941 cenu pre najlepšieho herca na Ázijskom pacifickom festivale v Tokiu a Zlatého koňa na Tchaj-wane.

O rok neskôr natočil 12 filmov, čo je pre herca v hlavných rolách rekord. Jeden z nich Lepší zítřek Johna Woo vstúpil do filmovej histórie tím, že rozbil kasovné rekordy vo všetkých juhovýchodných ázijských zemiach a v Kóreji. Chow Yun-Fat sa stal hviezdou, označovanou za fenomén, ktorý tu predtím nebol. Tento film zahájil spoluprácu medzi ním a režisérom Johnem Woo, ktorá pokračovala hitmi The Killer, Once A Thief a Hard-Boiled.

Na začiatku 90. rokov obehla retrospektíva Chow Yun-Fata celý svet nehľadiac na Chicago, Boston, New York, Londýn a Paríž. Premietanie filmu The Killer na Sundance Film Festivale v roku 1991 k hercovi obrátilo aj pozornosť Hollywoodu. V roku 1996 natočil svoj prvý americký film Strelci na úteku.

 

Zaujímavosti

Meria 1,85 m.

Jeho prvou ženou bola On-on Yu. Od roku 1986 je ženatý s Jasmine Chow.

V roku 2002 ho magazín People zaradil medzi 50 najkrásnejších ľudí sveta.

Mal hrať Morfea v Matrixe.

Každý deň ráno si kupuje čerstvé ovocie, inak by totiž nemohol pracovať.

Rád fotografuje, jeho sestra je dokonca profesionálnou fotografkou.






JERRY BRUCKHEIMER

Jerry Bruckheimer je producent.

-patrí k najúspešnejším filmovým producentom všetkých čias. Začal v reklamnej branži vo svojom rodnom Detroite a už tu sa prejavila jeho záľuba v rozprávaní príbehov. Ako 23-ročného producenta ho angažovala reklamná agentúra BBD&O a poslala ho do New Yorku. Päť rokov strávených na Madison Avenue mu dodalo odvahy a sebavedomia, a tak sa ani nie tridsaťročný rozhodol dobyť Hollywood. To sa mu podarilo hneď na začiatku, filmom Americký Gigolo, s Richardom Gere. Vzápätí nasledoval ďalší hit, a to Flashdance. Film utŕžil 100 miliónov dolárov len v Spojených štátoch a spojil ho s producentom Donom Simpsonom. Toto spojenectvo trvalo celých štrnásť rokov, až do Simpsonovej predčasnej smrti. Medzi najvýznamnejšie Bruckheimerove filmy patria (okrem množstva iných): Policajt z Beverly Hills, Top Gun, Skala, Con Air, Armageddon, 60 sekúnd, Coyote Ugly, Pearl Harbor, Čierny jastrab zostrelený, Piráti Karibiku, Honba za pokladom templárov, Kráľ Artuš, či Déjà Vu. Od roku 2000 produkuje i úspešnú televíznu sériu CSI.